Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Minden idők legmagasabb pontjait hozták a megjelölések

A minőségi műszaki felsőoktatást igazolja az idei felvételi a PTE MIK-en

Nem volt jelentkező, aki 300 pont alatt bejutott volna a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar (PTE MIK) államilag finanszírozott, vagy akár költségtérítéses képzéseire. A mesterszintű programok hallgatóival kiegészülve ez 775 fő kiváló gólyát jelent 2025-ben, 11%-kal többet, mint 2024-ben. Idén is igen magas ponthatárral indulnak a műszaki kar zászlós képzései, országos összevetésben jellemzően dobogós bemeneti kritériummal. A levelező munkarendű alapképzéseken 360 hozott pont alatt Pécsett most nem lehetett államilag finanszírozott helyet szerezni, a nappali szakok közül legnagyobb létszámmal az építészmérnöki és a mérnökinformatikus programok indulnak.

„Többéves tendencia, hogy egyre nagyobb a merítés, fokozódik az érdeklődés a kar műszaki, informatikai és művészeti besorolású képzései körül. Ez szerencsére találkozik azzal a törekvésünkkel, hogy a rendelkezésre álló képzési kapacitásokat minél jobb képességű jelentkezőkkel töltsük fel. Nagy a verseny a legtöbb szakmában, például gépészmérnököt vagy mérnökinformatikust is 16 helyszínen képeznek az országban, és nekünk ebben a sűrű közegben kell helytállni. A vonalhúzás után elmondhatjuk, hogy a kialakult ponthatárokat tekintve idén az első nem fővárosi képzőhely vagyunk mérnökinformatikus, környezetmérnöki, gépészmérnöki, ipari formatervező és villamosmérnöki alapszakokon. Ez az utóbbi 2-3 évben szinte tendencia, ám e mögött rengeteg munka is van. Partnereink nélkül nem is volna ennyire markáns az eredmény – a folyamatosan fejlődő szakmai kapcsolati háló, a kar életében markáns szerepet vállaló külső ipari tanszékek vagy a 10 éve sikeresen működő duális képzési forma mind-mind a kar portfólióját támogatják, a mi értelmezésünk szerint hitelesítik” – ad tájékoztatást Dolgosné dr. Kovács Anita oktatási dékánhelyettes.

Az építőipari képzések szintén erősödtek, a kar építész diszciplínába tartozó képzésein 175-en kezdenek alapszakokon, és további 75-en mester szinten, míg az építőmérnökségben 104 fő kezd majd szeptemberben. Ezek közül, az osztatlan építész szakra már 406 pont kellett az államilag finanszírozott hely megszerzéséhez. Mindemellett a felsőoktatási szakképzések esetében is kimagasló jelentkezések érkeztek, mind a műszaki, mint a televízióműsor-gyártó szakokra. Újdonság, hogy a korábbiaknál nagyobb léptékben fut majd a környezetmérnöki program, indul levelező formában is, és a szakvezetés fejlesztést is kitűzött. Tovább erősödik a képzés által a kar elköteleződése a fenntarthatóság mellett, a mérnökségre e területen egyre nagyobb felelősség hárul a jövőben. Másrészt 2025-ben debütál a kar első kihelyezett programja, a MIK Paksi Villamosiparági Külső Tanszék közreműködésével. Itt 30 fő leendő villamosmérnök számára nyílik lehetőség tanulmányok megkezdésére, mely duális oktatási formában, a környező iparra szabva zajlik majd. Jelenleg javában zajlik még a felvételi a kar nemzetközi szakjain, ahonnan nagyjából további 250 fő várható. Műhelytitok, hogy előkészítés alatt van a gépészmérnöki szak angol nyelvű képzési formájának engedélyeztetése, mely – várhatóan 2026-tól – történelmi perspektívákat nyit majd meg a pécsi műszaki felsőoktatás számára.

„Általában igaz, hogy az államilag finanszírozott megjelölés mellett megjelenik a költségtérítéses is, azaz nagyon valós az ambíció, hogy tényleg a PTE MIK-re akar jönni a jelentkező. Jóleső benyomás, és számomra egyetemünk, illetve régiónk folyamatos felértékelődését sugallja. Ezt erősítendő különösen fókuszálunk a régió érdekeire és munkaerőpiaci igényeire. A tendenciák azt igazolják, hogy egyre több tehetséges fiatal fordul a PTE MIK irányába, a méréseink pedig azt is láttatják, hogy ezek között is nő a térségből érkező jelentkezők száma. Ebben nagy érdeme van a remek helyi középiskoláknak, amelyekkel egyre több felületen működünk együtt. Közösen tartunk hálót a kiváló diákok alá, például a középiskolásokat megszólító saját versenykiírások, ipari projektek, tanagyagfejlesztési akciók, üzemlátogatások, felkészítő események által. Újabban ebbe a körbe tartozik a paksi Energetikai Kollégium és Technikum, ahonnan eddig is nagyon jól felkészített diákok érkeztek hozzánk, és 2025-től helyben is dolgozunk majd együtt a villamosenergetikai területeken” – teszi hozzá dr. Medvegy Gabriella, a PTE MIK dékánja.

A 2025-ös pótfelvételi időszakra a kar is készül, érdemes figyelni a híreket!