Hallgatói Ötletbörze 2018
A pályázat benyújtásának határideje: 2018. október 31.
Az Y és Z generáció adhat új funkciót a Bálnának, vagy a MÁV-székháznak
Meghirdette a VI. Hallgatói Ötletbörze Pályázatot az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület
Ötletelhetnek a Bálna, a MÁV-székház, valamint a Népsziget hasznosítására, de tervezhetnek modern panelházat is a jövő ingatlanfejlesztői. „Ingatlanfejlesztés az Y és Z generáció szemével” címmel hatodik alkalommal hirdette meg hallgatói pályázatát az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK). A résztvevők emblematikus épületeinknek adhatnak új funkciót és új külsőt, vagy megtervezhetnek egy új városrészt is. Pályázni október 31-éig lehet. Az eredményhirdetésre és a díjátadóra november 20-án, a VI. Ingatlanfejlesztés Napján kerül sor.
Meghirdette a VI. Hallgatói Ötletbörze Pályázatot az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület, az idén három témában várják a felsőoktatás résztvevőiből összeálló csapatok munkáit. A pályázati témák között szerepel egy panelház korszerűsítése és megújítása vagy modern panelház megtervezése; új funkciót adhatnak a Bálnának, vagy az Andrássy úti MÁV-székháznak és új városrészt tervezhetnek a Népszigeten.
Az IFK elnöke, Takács Ernő elmondta: a megfelelően képzett szakember utánpótlás biztosítása valamennyi szektor számára életbevágó fontosságú. Különösen jelentős a kérdés a rendkívül komplex ismereteket követelő ingatlanfejlesztői szakmában, ahol az elmúlt évek látványos bővülése, a versenyhelyzet éleződése következtében, a kapacitás- és munkaerőhiány mindennapos és egyre erősödő kihívást jelent. Az Y-Z-generációt most kell tehát megszólítani, ösztönözni, támogatni, és lehetőséget biztosítani szakmai fejlődésükhöz, hogy a következő évtizedekre az utánpótlás biztosított legyen. Éppen ezt a célt szolgálja az IFK pályázata is minden évben - tette hozzá az elnök.
Emlékeztetett rá, hogy a kivitelezői kapacitáshiány is közrejátszott abban, hogy az építőipar bővülése márciusban megtorpant, az ágazat termelése az év harmadik hónapjában csupán 1,4 százalékkal emelkedett éves összevetésben. Budapesten az első negyedévben például a tervekben 6 irodaház átadása szerepelt, de ebből csak 2 teljesült, és csúszásokra továbbra is számítani kell. A rendelésállományok alapján ugyanakkor áprilisban ismét érdemben erősödhet az ágazat, az év egészében az építőiparban 15-18 százalék körüli ütemet érhet el az éves növekedés. Takács Ernő szerint az ágazat másik problémája az 5 százalékos áfakulcs kérdésének rendezése, mert amíg nem lesz tiszta a kép, a nagy ingatlanfejlesztők, amelyek hosszú távú fejlesztésekben gondolkodnak, nem mernek újabb projektekbe belefogni, kivárnak.
Az elnök úgy véli, az IFK tagoknak is óriási lehetőséget tartogat egy-egy épület vagy városrész megújítása és fejlesztése, ezért törekedtek rá, hogy a tender sokszínűségével is leképezzék az ingatlanfejlesztés összetett voltát. Az idei kiírásban olyan szakterületeket választottak, ahol jelentős mértékű fejlődésre van lehetőség, ahol a gazdasági és közérdek találkozhat. A pályázóknak a megszokott és új eszközökkel kell megfelelő választ találni a friss kihívásokra, mint például új külsőt és funkciót adni bizonyos területek, épületek számára. A pályázat résztvevőinek mentorprogramot is indít az IFK, valamint az első három helyezettnek a díjak és a pénzjutalmak mellett szakmai fejlődési lehetőségeket is biztosít, hogy motiválják a jövő szakembereit.
A pályázati témák pontosításában, a területek bejárásában és a pályázati anyagok elkészítésében az ingatlanszakma jeles szakemberei segítik majd a pályázókat mentorként június és szeptember folyamán. Pályázni október 31-éig lehet. A pályázati dokumentációk elbírálásában a Magyar Építész Kamara, Magyar Urbanisztikai Társaság, az IFK delegáltjai, egy tájépítész és egy várostervezési közgazdász vesz részt. A VI. Hallgatói Ötletbörze legjobb tervét kidolgozó csapat az "IFK Talentum 2018" díjat és a vele járó 800.000 forintos pénzjutalmat a VI. Ingatlanfejlesztés Napja alkalmából, november 20-án (ezen a napon volt 1849-ben a Lánchíd avatása) rendezett gálavacsorán veheti át. A második helyezett 500.000 forint, a harmadik helyezett csapat 300.000 forint pénzjutalomban részesül.
Az IFK tagok 2013. november 20-án rendezték meg első alkalommal az Ingatlanfejlesztés Napját azzal a céllal, hogy széles körben megismertessék az ingatlanfejlesztők munkáját, annak sokszínűségét és a már elért sikereket. A szakmai naphoz azóta is kiemelten kapcsolódik a Hallgatói Ötletbörze, melynek keretében az elmúlt években számos kiváló anyag érkezett az IFK-hoz.
A részletes pályázati kiírás az IFK honlapján megtalálható:
Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal (IFK) Magyarország vezető ingatlanfejlesztő társaságait képviselő szervezet. Jelenleg 20 társaság a tagja, a tagok összesen több mint 6 milliárd EURO értékben fejlesztettek mintegy 3 millió m2 ingatlant, és ezen épületekben több mint 100 ezer ember dolgozik. A szakmai elit, az IFK húsz tagja - Atenor Hungary; Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.; Biggeorge Property, CPI Hungary Kft.; ECE Projektmanagement Budapest Kft.; Futureal Development Zrt.; Gránit Pólus; Goodman Group, Graphisoft Park SE; HB Reavis Hungary Kft.; Horizon Development Hungary Kft.; InfoGroup; OTP Ingatlan Zrt.; Prologis; Property Market Ingatlanfejlesztő Kft.; Skanska Property Hungary Ltd.; Soldus Development Kft. Trigránit Fejlesztési Zrt.; White Star Real Estate Kft.; WING Ingatlanfejlesztő és Beruházó Zrt. - egyaránt arra törekszik, hogy építsen, munkát adjon és értéket teremtsen. Az IFK támogatói:, a Deloitte Magyarország a PWC Magyarország és az Óbuda Group.
Budapest, 2018. június 7.; Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület