Először adták át a Forbát Alfréd-díjat Pécsett
Első alkalommal adták át a Forbát Alfréd Építészeti díjat és az Építészetért elismerő okleveleket Pécsen. Az elismeréseket idén alapította a Dél-dunántúli Építész Kamara. A díjazottaknak gratulálunk!
A Dél-dunántúli Építész Kamara 2019. július 15-én hirdette meg a Forbát Alfréd Építészeti Díj pályázatát, amelynek szeptember 15-i határidejéig 16 érvényes anyagot nyújtottak be. A díjra az alapító okirat értelmében öt évnél nem régebbi művekkel pályázhatnak a Dél-dunántúli Építész Kamara tagjai, a megvalósult mű tekintetében területi megkötés nélkül, illetve a Magyar Építész Kamara tagjai, Baranya és Tolna megyében megvalósult munkákkal.
A Bíráló Bizottságban Molnár Csaba elnök (Dél-dunántúli Építész Kamara), Horváth András alelnök (Dél-dunántúli Építész Kamara), dr. Hajnóczi Péter elnök (Magyar Építész Kamara Elnöksége), Pelényi Margit (Magyar Építőművészek Szövetsége), valamint dr. Csaba Ders alelnök (Magyar Urbanisztikai Társaság) vettek részt. A titkári feladatot Sándor Judit látta el.
A benyújtott anyaggal kapcsolatban a bizottság általános véleményként megállapította, hogy pályázó Tagjaink a kortárs építészet élvonalában dolgoznak, és munkáik túlmutatnak a helyi, regionális szerepen. Méltó helyet foglalnak el az Ország legjobb építészeti teljesítményei között, amit az egyéb szakmai elismerések és díjak is igazolnak. A pályázatok között a középületek mellett – ha nem is nagy számban – reprezentálva voltak lakóépületek, és műemléki helyreállítások is. A léptéktől és műfajtól függetlenül a megvalósult művek olyan építészeti és műszaki színvonalat képviseltek, mely a bizottságot nehéz helyzetbe hozta. Az értékek összevetésével, méltó szakmai vita során alakult ki a döntés, melynél kimondható, hogy a különbségek csak pozitívumok mentén voltak megfogalmazhatóak.
A bizottság a pályázatot eredményesnek ítélte meg, és alkalmasnak tartotta a beérkezett anyagot a lehetséges 5 díj és 5 elismerő oklevél odaítélésére. A díjakat 2019. október 17-én adták át Pécsett.
2019-ben Forbát Alfréd Építészeti Díjat kapnak: Csatai László a Pécsi Horvát Színház tervezéséért
A tervező a történet belváros Anna utca és Mór utca közötti átmenő telkének bonyolult beépítési viszonyai közepette mintaszerűen oldotta meg a színházi funkciót - ezen belül a szabadtéri színpad kialakítását is - mely úgy él együtt a környező lakóépületekkel, hogy közben a kultúra rangját is megmutatja a jó ízléssel megválasztott építészeti eszközökkel.
Hodossy László, Földesi Zoltán, Gulyás Róbert, Schrammel Zoltán és Máté János a pécsi Regionális Vérellátó Központ tervezéséért
A Klinikai központ északi lezárásaként elhelyezett önálló intézmény nem egyszerűen egy jól funkcionáló, a donorok és a szakszemélyzet számára méltó helyet biztosító épület, de egy olyan ikonikus építészeti alkotás is, mely békességet teremt a hegyoldali kertes beépítés és a sűrű intézmény együttes között.
Karlovecz Zoltán a pécsi „Tégla és eozin” lakóház tervezéséért
A Felsőmalom utcában egy foghíj telek egy-homlokzatos építészeti problémájára adott válasz túlmutat a lakóház építészeten, és újra értelmezi a történeti beépítésben szokásos, vagy elvárt építészeti magatartást: határozott, önálló, erős építészeti deklaráció, mely saját értékének maximumra fokozásával válik a környezetének új viszonyítási pontjává.
Dr. Lőke Ferenc és Koller József a pilisvörösvári Dévényi Antal kilátó tervezéséért
Egy gyönyörűen megtervezett, jól funkcionáló, szellemes és gondolatgazdag „tárgy” a Nagy-Kopasz-hegy tetején, mely meglepően újszerű, ugyanakkor, mint ha mindig is itt állt volna.
Sztranyák Gergely a pécs-mecseki lakóház tervezéséért
A bírálók tökéletesen egyetértenek a Tervező szándékával: a „ház kísérlet a klasszikus modern kinyilatkoztató, avantgárd viselkedésével szembeállított reform építészetre, mely a korai századfordulóra jellemző eltökélt programokkal szemben – az utóbbi 100 év szűrőjén keresztül – igazoltan működő elvekkel operál.”
2019-ben Építészetért elismerő oklevelet kapnak: Rabb Péter és Rabb Dániel a bátaszéki plébániatemplom toronysisakjának tervezéséért
Bár ebben az esetben nem önálló építészeti műről van szó, de kiemelkedően példaértékű az a magas színvonalú művészet- és építészettörténeti tudás, műszaki ismeret, és szakmai elkötelezettség, mellyel a Tervezők a templom jelképének számító toronysisakot – és mellette még műemlékek sorát – megújították.
Koch Péter a pécsi Állatkert és Akvárium-terrárium tervezéséért
Az Állatkert Mecseken maradását biztosító átfogó rekonstrukciós terv hosszú távra biztosítja az intézmény működését, az intézmény „arcát” adó bejárati épület pedig úgy látványos külső megjelenésében, mint jól működő belső tereiben méltó fogadást biztosít a látogatóknak.
Kondor Tamás DLA az orfűi Malommúzeum fogadóépülete tervezéséért
A Malommúzeum szépen megőrzött és rekonstruált épületeit szolgáló fogadóépület határozott, kortárs építészeti eszközökkel, finoman kidolgozott részletformákkal teremt harmóniát a hagyományos építészet és a természet között.
Sebestyén Péter a zánkai Zen Garden Resort tervezéséért
Jó kedvű, praktikus, ugyanakkor komplex szemléletű, a kerttel – és tágabb értelemben a Balatonnal – együtt élő üdülőtelep, mely csábít a pihenésre, és így önmaga reklámja.
Albert János Attila, Mersits Ildikó és Szabó Éva DLA a szászvári vár műemlékegyüttes tervezéséért
A múltat megidézve megteremtő, komoly szakmai alapokon nyugvó műemléki rekonstrukció, mely a tervezők kitartó és szakmailag felkészült munkája nyomán a közösség és a közönség számára is megőrzi és továbbadja a történelmünk egy majdnem elpusztult darabkáját.
Forrás: Dél-dunántúli Építész Kamara