Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

"LAKNI KELL" riport


PTE MIK

Egyetemünkön, 2016. február 3-án (az év leghidegebb napján) indult el a „LAKNI KELL” projekt, mely a hajléktalanság társadalmi kérdéseivel foglalkozik.

A PTE MIK Építész Szakmai Intézet, a PTE MIK b2 Transzdiszciplináris Szakkollégium és az egyetemi hallgatók bevonásával idén is megrendezésre került a workshop, ami egyben egy csapatverseny is.

Dányi Tibort, a PTE MIK Épületszerkezetek-Energiadesign Tanszék adjunktusát kérdeztük a programról.

 

1.       Kérlek mesélj arról, hogy miért jött létre ez az esemény, kinek és milyen eszközökkel szeretnétek segíteni.

2016-ban kezdtük a „Lakni kell”-t, ami mára egyfajta mozgalommá nőtte ki magát. Először egy beszélgetést rendeztünk a Szabad kikötőben, ahol  a hajléktalanságban érintett emberek vettek részt, egyetemi diákokat hívtunk, hajléktalanság kérdéseivel foglalkozó társadalmi szervezetekkel próbáltuk azt körbejárni, hogy melyek azok a területek ahol esetleg az építész hallgatók, vagy maga az építészet  hatékonyan és tevékenyen részt tudna venni ennek a társadalmi problémának a kezelésében.

Mindig fontos volt számunkra az, hogy ráirányítsuk az emberek, kívülállók figyelmét arra, hogy van egy fontos kérdés, amit nem szabad szőnyeg alá söpörni és minden évben igyekszünk valamilyen eseménnyel reagálni erre. Létezik Magyarországon a „Február 3-a munkacsoport”, ugyanis Február 3-a statisztikailag a leghidegebb napja az évnek. Ekkor ez a munkacsoport megpróbálja összeszámolni, hogy hányan élnek fedél nélkül az országban. Ezt a napot választottuk ki mi is arra, hogy figyelemfelkeltő akciókat szervezzünk.

Az első beszélgetés után, a következő évben a Széchenyi téren hajléktalan barátainkkal együtt építettünk alatt egy kunyhót egy nap alatt. Összeszedtük a kukák mellől a szemétből a raklapokat és szőnyegeket, és szerintem ez egy nagyon fontos és drámai esemény volt és nagyon sok embert vonzott a városba, miközben a Támasz Alapítvány kérésére takarót, gyertyát gyűjtöttünk a rászorulóknak.

Tavaly szintén nagyon érdekes esemény volt, mégpedig hogy megrendeztük a „Lakni kell” történetében az első workshopot.  Üres alumínium italos dobozokból kellett a hallgatóknak tervezni egy installációt a Széchenyi tér közepére. Ez egy egy napos esemény volt, de a cél ugyanaz: felhívjuk a figyelmet a hajléktalanság problémájára. A diákok csapatokban készültek a workshopra és a legjobb ötletet választottuk ki a megépítésre.

Idén is február 3-án szerveztük meg a workshopot az egyetemen, nagyon sok magyar és külföldi hallgató részvételével. A járvány miatt sajnos mostanáig kellett halasztani a megvalósítást. Az idei évben a Támasz Alapítvány hajléktalanok ápoló otthona számára terveztünk egy szabadtéri installációt. Ez nem egy átmeneti, hanem tartós szerkezet lesz, melyhez az Alapítvány bontott építőanyagait használjuk. Nagyon sok kerekesszékes van az otthonban, egy olyan területet építünk ki, ami akadálymentesen megközelíthető, a szabadidő eltöltésére alkalmas játékokat lehet szervezni. Nagyon nagy érdeklődéssel várják, hogy mi lesz a vége.

2.       És mi lesz a vége?

Nagyon reméljük, hogy jövő hét végén, vasárnap, szeptember 20-án át tudjuk adni, de addig még nagyon sok munka van hátra. Lesz egy burkolt felület, lesznek padok, pergolák és táblajátékok az aszfaltra felfestve. Akik részt vesznek a munkában elsősorban a workshop résztvevői, de bárkit szívesen látunk.

3.       Kik jelentkezhetnek a versenyre? Mit nyernek a hallgatók azzal, ha neveznek?

A hallgatók visszajelzései alapján nagyon meghatározó élmény volt számukra is a workshop, mert hogy az esemény első napján ellátogattunk ide az otthonba és találkozhattak a dolgozókkal, illetve a gondozottakkal. Maga a kivitelezés pedig egy közösségi esemény, ami amellett, hogy szakmai tapasztalatot nyújt például a téglarakásban és a burkolat-készítésben, vagy akár az ácsmunkákban is, közösségi élménnyel ajándékozza meg a résztvevőket, és láthatják, hogy milyen nagy segítséget nyújtanak azoknak, akik sokaknál sokkal nehezebb körülményekben élnek ebben az otthonban.

Akik részt vesznek az eseményen azok az egyetemi diákok, akik természetesen hozhatnak barátokat, a Támasz Alapítvány munkatársai is segítenek nekünk, van két kőműves segítségünk, illetve kaptunk adományokat is olyan diákoktól, akik nem tudtak eljönni.

4.       Ha jól tudom Te alapítottad ezt az eseményt. Hogyan és kikkel indult?

Az egyetemen alapítottunk a kollégáimmal egy kutatócsoportot, aminek az a neve, hogy Szolidáris építészet kutató csoport. Szeretünk ilyen témákkal foglalkozni, mert úgy gondoljuk, hogy az egyetemi évek alatt nagyon hasznos, ha a diákok szembesülnek ilyen fontos társadalmi kérdésekkel. Ez azt hiszem az egész életükre kihatással lévő tapasztalat és élmény, ami kár lenne ha kimaradna az egyetemi éveikből.

Tulajdonképpen azért találtam ki a „Lakni kell”-t, mert nagyon fontosnak gondoltam azt, hogy a diákok megismerkedjenek a társadalom ezzel az oldalával is, és építészeti tevékenységük során is gondoljanak arra, hogy nekik, mint építészeknek vannak eszközeik arra, hogy ilyen és ehhez hasonló társadalmi konfliktusokat, kérdéseket kezeljenek.

Riportot készítette: Murai Barbara

Pécs, 2020.09.10.