Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Beszélgetés Péntek Attilával a Juhász Jenő Szakkollégiumról


PTE MIK

A Juhász Jenő Szakkollégium vezetőjével, Péntek Attilával beszélgettünk arról, hogy miért is érdemes csatlakozni hozzájuk, milyen lehetőségeket kapnak azon hallgatók, akik jelentkeznek egyetemi éveik alatt a szakkollégiumhoz.


1. Mit ad a Juhász Jenő Szakkollégium a hallgatóknak?

Szakkollégiumunk fő profilja, hogy támogassa a hallgatók egyedi ötleteinek megvalósítását. Erősítjük az egyetemi tanulmányaikat, eszközöket és alkatrészeket biztosítunk számukra, hogy elképzeléseiket gyakorlatban is érvényesíteni tudják. Ezáltal lelkes csapatok alakulnak, hogy egymást segítve tudjanak mindig előrébb jutni a fejlesztésekben, minezt inspiráló hangulatban.

Nem utolsó szempont, hogy aki szakkollégiumi tag, annak különböző pályázatokhoz, ösztöndíjakhoz tagsági igazoló dokumentumot tudunk írni, mellyel plusz pontokat szerezhetnek.

Kollégiumi elhelyezés kérdésében is előnnyel indul, aki jelentkezik hozzánk. Amennyiben a hallgató kéri, hogy a Boszorkány úti Kollégiumban szeretne lakni, ezzel az igazolással biztos helye lehet.


2. Milyen jelenleg aktív projektjeitek vannak?


A 3D Kutatási Központ és a MIK támogatásával folyamatos 3D nyomtató építés és fejlesztés zajlik. Emellett régi, retro hangfalakat újítunk fel és alakítunk át, mely izgalmas kihívást jelent mindenki számára. Jelenleg futó projektjeink közé tartozik az önvezető autó tervezése, kialakítása, illetve labortápegységek építése is.

Csatlakozásra mindig van lehetőség, a projektek indulásakor egy mindenki számára elérhető, közös felületen meghirdetjük az aktivitásokat, amire csak jelentkezni kell a hallgatónak, és már részese is lehet az izgalmas kihívásoknak. Nyitottak vagyunk az újdonságokra.


3. Ha jól tudom a járványidőszak alatt sem állt meg az élet a 3D Központban. Mesélj erről kérlek, milyen aktivitások zajlottak az épületben.


Igyekeztünk reagálni a vírusjelenségre, és sok időt fektettünk abba, hogy kitaláljuk, miként tudnánk becsatlakozni a fejlesztésekbe, segítségnyújtásba. Először az interneten található 3D arcpajzsok, maszkok, és védőszemüvegek 3D sablonjait teszteltük. Kinyomtattuk és felülvizsgáltuk, majd a tapasztalatok alapján saját ötletekkel álltunk neki új eszközök gyártásának.


4. Hogyan lehet csatlakozni a szakkollégiumhoz? Milyen feltételei vannak a bejutásnak?


Bárki, bármikor tud jelentkezni hozzánk, nincs különös feltétele a bejutásnak. Csak egy űrlapot kell kitölteni és már folyamatban is van a felvétel. A Facebook-on is könnyen megtalálnak minket, de a Kar rendezvényein is mindig képviseljük magunkat és készségesen válaszolunk a kérdésekre. Ahhoz, hogy a szakkollégium előnyeit élvezzék a tagok, természetesen aktívaknak kell lenniük a kollégium mindennapi életében.


5. Miért jó Pécsett MIK-es hallgatóként megélni az egyetemi éveket?


A hallgatótársakkal a tanulás mellett szoros kapcsolatokat, barátságokat kötünk a közös esti bulikon, az egyetem által szervezett eseményeken. A tanárokkal jó kapcsolatot lehet ápolni, hiszen közvetlen légkör alakul ki az órákon.

A második félévem során elkezdett érdekelni a 3D nyomtatás és az egyik tanáromat addig kérdezgettem a témakörről, hogy segítségével már az ötödik nyomtatómat építem és fejlesztem az egyik szaktársammal vállvetve a PTE 3D kutatóközpontban. Ilyen és ehhez hasonló újdonságokra és innovatív ötletekre is nyitott a Kar és a Szakkollégium is, ezért is jó ide tartozni.


Riportot készítette: Murai Barbara

2020.05.27.