A felvételi eljárás általános szabályai
Határidők
2023. június 28.: a hiánypótlási felhívásokat eddig küldi meg számodra a rendszer.
2023. július 12.: a felvételi beadása óta megszerzett dokumentumok (érettségi bizonyítvány, nyelvvizsga stb.) feltöltési határideje (ezt is neked kell megtenned), illetve eddig lehet sorrendet módosítani. Fontos tudnod, hogy ekkor már nincs lehetőség új szakok és intézmények felvételére!
2023. július 26.: vonalhúzás, a felvételi eredmények kihirdetése. Ez az időpont még változhat, ne tekintsd véglegesnek!
2023-ban így változott a felvételi
A PTE MIK-en a 2023. évi általános felvételi eljárásban NEM KÖTELEZŐ az emelt szintű érettségi ezeken az alapszakokon: mérnökinformatikus, építészmérnöki (kivétel az építészmérnöki osztatlan képzés), építőmérnöki, gépészmérnöki, ipari termék- és formatervező mérnöki, környezetmérnöki, villamosmérnöki szak, illetve a FOKSZ-ok.
Az idei évben az is változás, hogy megszűnik a minimum ponthatár. Eddig az alapszakokon és az osztatlan képzéseken a lehetséges 500-ból minimum 280 pontot el kellett érni ahhoz, hogy valaki felvételt nyerhessen.
2023-ban a korábbitól eltérő módon történik a pontszámítás. Továbbra is 500 pontot lehet szerezni a tanulmányi eredmény alapján, ebből
- 200 pont az érettségi eredménye. Ezt úgy számolják, hogy összeadják a felvételiben meghatározott két kötelező vizsgatárgy százalékait, és ebből képeznek pontokat.
- A következő 200 pont a tanulmányi eredményből áll össze. Itt a matematika, a történelem, a magyar nyelv és irodalom, egy idegen nyelv, valamint egy (legalább két évig tanult) vagy két (legalább egy évig) tanult természettudományos tárgy eredményét veszik figyelembe. A középiskolai eredményt (100 pont) és az öt érettségi tantárgy százalékos eredményének átlagát (100 pont) adják össze.
- 100 többletpont szerezhető: nyelvvizsgával, emelt érettségivel, országos és nemzetközi versenyeredményekkel, sporteredményekkel, esélyegyenlőségi pontokkal (hátrányos helyzet, halmozottan hátrányos helyzet, fogyatékossággal élő, gyermekgondozás céljából), és a korábban szerzett felsőfokú végzettségeket, plusz a szakképesítéseket is itt számítják be.
Ha az érettségi pontszám magasabb, mint a tanulmányi pontszám, akkor a felvételi rendszer automatikusan az érettségi pontokat duplázza meg, és azt veszi figyelembe. Viszont ez fordítva nem lehetséges, tehát az érettségi helyett nem lehet duplázni a tanulmányi pontokat.
Sikeres felvételi
Akkor lesz sikeres a felvételid, ha
- megvan a továbbtanuláshoz megfelelő végzettséged (alapképzés esetében ez az érettségi vagy a szakképzettséget igazoló bizonyítvány),
- megfelelsz az adott szakon meghatározott egyéb feltételeknek (pl. ha van alkalmassági vagy orvosi alkalmassági vizsga, és azon átmész),
- teljesíted az érettségi pontok számításához meghatározott érettségi követelményeket az előírt szinten,
- eléred a felvételi ponthatárokat, így nemcsak érvényes, sikeres is lesz a felvételid.
További hasznos információk az alábbi oldalakon elérhetőek:
Pontszámítási információk: https://www.felvi.hu/felveteli/pontszamitas
Felvi.hu ügyfélszolgálat: https://www.felvi.hu/felveteli/felveteli_segitseg/ugyfelszolgalat, https://www.felvi.hu/felveteli/felveteli_segitseg/ugyfelszolgalat/tovabbi_tajekozodasi_lehetosegek
Eredményes felvételizést kívánunk!